برد توسعه گلخانه هوشمند GASS SHIELD

برد توسعه گلخانه هوشمند GASS SHIELD  

برد توسعه گلخانه هوشمند GASS SHIELD  متناسب با برد اموزشی AVR WIZZARD ، برای فراگیری  پریفرال های ADC , UART و کار با پورت های IO  انواع میکروکنترلرهای مختلف می باشد.در این برد دو عدد سوکت سنسور مخصوص سنسورهای سری MQ  (برای مثال  9-MQ و 2-MQ) ، برای تشخیص انواع گاز های موجود در محیط ، مانندگلخانه و دو عدد رله برای کنترل وسایل دلخواه الکتریکی مانند شیر برقی تعبیه شده است . از ویژگی مهم این برد قابلیت اتصال ماژول وای فای  ESP8266 _ 01 بوده  تا با استفاده از ان به صورت بی سیم با برد توسعه ارتباط بر قرار کنید و مقادیر دریافتی از سنسورهای گاز را روی گوشی و یا تبلت خود مانیتور کرده و کنترل رله های موجود را به صورت بی سیم داشته باشید. همچنین از ویژگی های دیگر ان قابلیت اتصال به اردوینو و دیگر برد های میکروکنترلی می باشد.

صنایع الکترونیک خوارزمی

راهنمای استفاده از برد توسعه GASS SHIELD

AVR WIZZARD

فهرست 

برد GAS SHIELD در یک نگاه 

مشخصات کلی 

مراحل راه اندازی  GAS SHIELD با استفاده از برد اصلی AVR WIZZARD 

مراحل راه اندازی GAS SHIELD بدون استفاده از برد اصلی AVR WIZZARD 

طرز استفاده از GAS  SHIELD 

سنسور های تشخیص گاز سری MQ 

کنترل رله و پین های کنترلی مربوط به هریک 

ماژول ESP8266 ؛ Wi-Fi 

دو پین دیجیتال 

ملاحضات ایمنی 

تعریف علائم هشداری 

نمادها 

GAS SHIELD

برد GAS SHIELD در یک نگاه

GAS SHIELD  برد توسعه

مشخصات کلی

این برد که به عنوان برد توسعه برای برد  AVR WIZZARD  محسوب میشود  , برای سهولت اموزش و ملموس بودن بهتر الکترونیک برای کاربر, تمام قطعات ان به صورت  DIP  طراحی شده است . برد های توسعه برد هایی جانبی برای برد اموزشی AVR WIZZARD بوده که برای انجام پروژه های مختلف با میکرو کنترلر  32-Atmega16 طراحی شده اند . از ویژگی این برد ها قابل استفاده بودن انها بدون نیاز به برد اموزشی AVR WIZZARD می باشد . یعنی کاربر می تواند با هر پردازنده و برد دلخواه دیگری از برد های توسعه برای پروژه های مختلف استفاده کند) به دلیل استفاده راحت و  Pin to Pin بودن با برد اموزشی AVR WIZZARD و عدم نیاز به سیم کشی توصیه ما به کاربران عزیز تهیه برد اموزشی AVR WIZZARD همراه برد های توسعه می باشد تا به راحتی با داشتن  AVR WIZZARD  ده ها پروژه مختلف را به سهولت انجام دهند. برد توسعه گلخانه هوشمند برای برد اموزشی AVR WIZZARD مناسب برای فراگیری  پریفرال های ADC , UART و کار با پورت های IO میکروکنترلر AVR سری  32-Atmega16 می باشد.در این برد دو عدد سوکت سنسور مخصوص سنسورهای سری MQ برای مثال  9-MQ و 2-MQ  برای تشخیص گاز های موجود در گلخانه و دو عدد رله برای کنترل وسایل دلخواه الکتریکی می باشد . از ویژگی مهم این برد قابلیت اتصال ماژول وای فای  ESP8266 _ 01 بوده  تا با استفاده از ان به صورت بی سیم با برد توسعه ارتباط بر قرار کرده و مقادیر دریافتی از سنسورهای گاز را روی گوشی و یا تبلت خود مانیتور کنید و کنترل رله های موجود را به صورت بی سیم داشته باشید.  

مراحل راه اندازی  GAS SHIELD با استفاده از برد اصلی AVR WIZZARD

  1. کلید تغذیه برد AVR WIZZARD را در حالت “خاموش” قرار دهید.
  1. از قرار داشتن صحیح میکرو کنترلر و LCD در سوکت های مختص اطمینان حاصل فرمایید .
  1. برد GAS SHIELD را به طور کامل و صحیح به برد اصلی AVR WIZZARD متصل کنید.
  1. در صورت استفاده از هر یک از ماژول ها،سنسورها و المان های جانبی در برد GAS SHIELD از اتصال صحیح ان ها اطمینان حاصل کنید .
  1. کانکتور تغذیه را وصل نمایید و سپس کلید را در وضعیت “روشن” قرار دهید.

پس از گذشت چند لحظه، برد راه اندازی شده و قابل استفاده میباشد.

مراحل راه اندازی GAS SHIELD بدون استفاده از برد اصلی AVR WIZZARD

  1. در صورت استفاده از هر یک از ماژول ها در برد SENSOR SHIELD از اتصال صحیح ان ها اطمینان حاصل کنید .
  1. به تمام پین هایی که ولتاژ ان بر روی برد مشخص شده دقیقا همان ولتاژ اعمال شود( توجه شود در صورت تعدد پین با یک ولتاژ مشخص به هر یک از پین ها همان ولتاژ اعمال شود به عنوان مثال در صورت وجود 3 پین با ولتاژ 5 ولت به هر 3 پین 5 ولت اعمال شود).

حال به راحتی می توانید به پین های کنترلی دسترسی و اطلاعات سنسور ها را از پین های مشخص شده بخوانید.

طرز استفاده از GAS  SHIELD

در برد توسعه GAS SHIELD  مانند تصویرزیر تمام پایه هایی که برای راه اندازی سنسور ها و ماژول های مورد ا ستفاده قرار گرفته در دسترس می با شد.در صورت اتصال این برد به برد ا صلی AVR WIZZARD دیتای خروجی سنسور مورد نظر را با پین متناظر در برد ا صلی AVR WIZZARD  می خوانید در غیر این صورت دیتای خروجی مورد نظر را با استفاده از میکرو و یا هر برد اموزشی دیگر مانند اردوینو می توانید بخوانید .

سنسور های تشخیص گاز سری MQ

سنسورهای تشخیص گار سری MQ  سنسوری انالوگ بوده که تغییرات غلظت گاز های مختلف را به صورت ولتاژ نمایش می دهد. خروجی این

دو سنسور با برچسب های MQ2 و MQ9  صرفا برای مشخص شدن پین متعلق به هریک بر روی برد نمایش داده شده است. در تصویر زیر محل قرار گیری سنسورهای سری

MQ روی برد  GAS SHIELD را مشاهده می کنید:

کنترل رله و پین های کنترلی مربوط به هریک

با استفاده از 2 عدد رله 5 ولت که تا 220 ولتAC  را تا 7 امپر پشتیبانی می کند می توان و سایل مختلف مانند اژیر و درب و کرکره های برقی و….  را کنترل کرد.پین کنترلی این 2 رله با برچسب های  RLY1و  RLY2  بر روی برد نمایش داده شووده است. با اعمال ولتاژ 5V رله فعال شووده و با اعمال ولتاژ 0  ان غیر فعال می شود.

ماژول ESP8266 ؛ Wi-Fi

با استفاده از ماژول ESP8266 به راحتی می توان تمام اطلاعات دریافتی از سنسور های گاز را به صورت بی سیم ارسال و همچنین دو رله موجود روی برد را کنترل کرد.پین های مربوط یه رابط سریال ماژول با برچسب WTX و WRX بر روی برد نمایش داده شده ا ست.در تصویر زیر محل قرار گیری ماژول روی برد SENSOR SHIELD را مشاهده می کنید:

دو پین دیجیتال

 در صورت اتصال برد GAS SHIELD به برد اصلی AVR WIZZARD دو پین از میکروکنترلر برد AVR WIZZARD به نام های PD2 و PD3 توسط هدر P3 در دسترس می باشد،در غیر این صورت عدم اتصال به AVR WIZZARD  به جایی متصل نبوده و استفاده ای ندارند.

farhaneh mohammadi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هفت =