برد شیلد سنسورهای مختلف SENSOR SHIELD

 برد شیلد سنسورهای مختلف SENSOR SHIELD

برد شیلد سنسورهای مختلف SENSOR SHIELD

برد شیلد سنسورهای مختلف SENSOR SHIELD متناسب برد آموزشی AVR WIZZARD مناسب برای فراگیری  پریفرال های TIMER  , ADC  , UART و کار با پورت های IO انواع میکروکنترلرهای مختلف می باشد. این برد توسعه دارای سنسور های دمای LM35 و  SMT172  سنسور رطوبت HS1101  و دو عدد رله برای کنترل وسایل الکتریکی مختلف می باشد . همچنین قابلیت اتصال ماژول های  PT100 و  DHT11/22 و سنسور رطوبت خاک  069-YL در این برد وجود دارد.

از ویژگی مهم این برد قابلیت اتصال ماژول وای فای  ESP8266 _ 01 بوده تا با استفاده از آن به صورت بی سیم با برد توسعه ارتباط بر قرار کرده و با استفاده از گوشی و یا تبلت خود رله ها را کنترل و اطلاعات دریافتی از سنسور ها را مانیتور کنیم.همچنین از ویژگی های دیگر ان قابلیت اتصال به آردوینو و دیگر برد های میکروکنترلی می باشد.

 

راهنمای استفاده از برد توسعه SENSOR SHIELD

برد شیلد سنسورهای مختلف SENSOR SHIELD

 

فهرست

برد شیلد سنسورهای مختلف SENSOR SHIELD در یک نگاه

مشخصات کلی

مراحل راه اندازی  SENSOR SHIELD با استفاده از برد اصلی AVR WIZZARD

مراحل راه اندازی SENSOR SHIELD بدون استفاده از برد اصلی AVR WIZZARD

طرز استفاده

ماژول سنسور DHT11

ماژول رطوبت خاک 69-YL 9

ماژول درایور سنسورPT100

ESP8266 ؛ Wi-Fi

سنسور رطوبت HS1101

سنسور دما SMT172

سنسور دما LM35

سنسور های تشخیص گاز سری MQ

رله و پین های کنترلی مربوطه به هریک

ملاحضات ایمنی

تعریف علائم هشداری

نمادها

 SENSOR SHIELD  برد توسعه

برد توسعه SENSOR SHIELD در یک نگاه

مشخصات کلی

این برد که به عنوان برد توسعه محسوب میشود  , برای سهولت آموزش و ملموس بودن بهتر الکترونیک برای کاربر, تمام قطعات آن به صورت  DIP  طراحی شده است . برد های توسعه برد هایی جانبی برای برد آموزشی AVR WIZZARD بوده که برای انجام پروژه های مختلف با میکرو کنترلر  32-Atmega16 طراحی شده اند . از ویژگی این برد ها قابل استفاده بودن آنها بدون نیاز به برد آموزشی AVR WIZZARD می باشد . یعنی کاربر می تواند با هر پردازنده و برد دلخواه دیگری از  میکروکنترلر های  PIC و ARM  برد های توسعه را برای پروژه های مختلف استفاده کند . (به دلیل استفاده راحت و  Pin to Pin بودن با برد آموزشی AVR WIZZARD و عدم نیاز به سیم کشی توصیه ما به کاربران عزیز تهیه برد آموزشی AVR WIZZARD همراه برد های توسعه می باشد تا به راحتی با داشتن AVR WIZZARD  ده ها پروژه مختلف را به سهولت انجام دهند).

برد شیلد سنسورهای مختلف از مجموعه آموزشی AVR WIZZARD مناسب برای فراگیری  پریفرال های   TIMER  , ADC , UART و کار با پورت های IO میکروکنترلر  AVR سری  32-Atmega16  می باشد. این برد دارای سنسور های دما  LM35 و  SMT172  سنسور رطوبت  HS1101  و دو عدد رله بر روی برد می باشد . همچنین قابلیت اتصال ماژول های  PT100 و  DHT11/22 و سنسور رطوبت خاک  069-YL در این برد موجود می باشد . از ویژگی مهم این برد قابلیت اتصال ماژول وای فای  ESP8266 _ 01 می باشد تا با استفاده از آن به صورت بی سیم با برد توسعه ارتباط بر قرار کرده و با استفاده از گوشی و یا تبلت خود رله ها را کنترل و اطلاعات دریافتی از سنسور ها را مانیتور کنیم.

مراحل راه اندازی  SENSOR SHIELD با استفاده از برد اصلی AVR WIZZARD

1- کلید تغذیه برد AVR WIZZARD را در حالت “خاموش” قرار دهید.

2- از قرار داشتن صحیح میکرو کنترلر و LCD در سوکت های مختص اطمینان حاصل فرمایید .

3- برد SENSOR SHIELD را به طور کامل و صحیح به برد اصلی AVR WIZZARD متصل کنید.

4- در صورت استفاده از هر یک از ماژول ها در برد SENSOR SHIELD از اتصال صحیح آن ها اطمینان حاصل کنید .

5- کانکتور تغذیه را وصل نمایید و سپس کلید را در وضعیت “روشن” قرار دهید.

6- پس از گذشت چند لحظه، برد راه اندازی شده و قابل استفاده میباشد.

مراحل راه اندازی SENSOR SHIELD بدون استفاده از برد اصلی AVR WIZZARD

1- در صورت استفاده از هر یک از ماژول ها در برد SENSOR SHIELD از اتصال صحیح آن ها اطمینان حاصل کنید .

2- به تمام پین هایی که ولتاژ آن بر روی برد مشخص شده دقیقا همان ولتاژ اعمال شود (توجه شود در صورت تعدد پین با یک ولتاژ مشخص به هر یک از پین ها همان ولتاژ اعمال شود به عنوان مثال در صورت وجود 3 پین با ولتاژ 5 ولت به هر 3 پین 5 ولت اعمال شود) .

3- حال به راحتی می توان به پین های دیتا و کنترلی برد دسترسی داشت.

 طرز استفاده

در برد توسعه SENSOR SHIELD  مانند تصویر زیر تمام پایه هایی که برای راه اندازی سنسورها و ماژول های مورد استفاده قرار گرفته در دسترس می باشد.در صورت اتصال این برد به برد اصلی AVR WIZZARD دیتای خروجی سنسور مورد نظر را با پین متناظر در برد اصلی AVR WIZZARD  می خوانید در غیر این صورت دیتای خروجی مورد نظر را با استفاده از میکرو و یا هر برد آموزشی دیگر مانند آردوینو می توانید بخوانید .

پین های قابل دسترس در برد توسعه SENSOR SHEILD

ماژول سنسور DHT11

ماژول سنسور DHT11 برای سنجش رطوبت و دما می باشد و خروجی آن دیجیتال بوده که با برچسب DH11 بر روی برد مشخص شده است است .محل قرار گیری این ماژول درتصویر2 نشان داده شده است:

تصویر 2 نحوه اتصال ماژول DHT11

ماژول رطوبت خاک 69YL

ماژول رطوبت خاک 69-YL برای سنجش رطوبت مورد استفاده قرار می گیرد . این ماژول دوخروجی آنالوگ و دیجیتال دارد که آن ها با برجسب های AO و DO بر روی برد نمایش داده شده اند. خروجی DO دیجیتال این ماژول هرگاه که رطوبت خاک از آستانه تعیین شده توسط مولتی ترن روی ماژول بیشتر شود 0 و 1 می شود.  خروجی AO آنالوگ این ماژول نیز با تغییرات میزان رطوبت خاک تغییر می کند .محل قرار گیری این ماژول درتصویر3 نشان داده شده است:

تصویر 3 محل قرار گیری این ماژول 69-YL

ماژول درایور سنسور PT100 

برای استفاده از سنسور PT100 باید از درایور نشان داده شده در تصویر 4 استفاده کنید. همچنین این نکته حایز اهمیت بوده که برای راه اندازی این ماژول شما به یک باتری 9-12 ولتی احتیاج دارید.در تصویر 4 نحوه اتصال ماژول درایور، باتری و سنسور  PT100 را به برد SENSOR SHIELD ملاحظه می کنید:

تصویر4 نحوه اتصال ماژول درایور، باتری و سنسور PT100

 ESP8266  Wi-Fi

با استفاده از ماژول ESP8266 به راحتی می توان تمام اطلاعات دریافتی از سنسور های مختلف را به صورت بی سیم ارسال کرد، پین های مربوط یه رابط سریال ماژول با برچسب WTX و WRX بر روی برد نمایش داده شده است.در تصویر 5 محل قرار گیری ماژول روی برد  SENSOR SHIELD را مشاهده می کنید:

تصویر 5 محل قرار گیری ماژول روی برد SENSOR SHIELD

سنسور رطوبت HS1101

سنسور رطوبت HS1101 یک سنسور دیجیتال بوده که تغییرات رطوبت را به صورت فرکانس نمایش می دهد. مدار راه انداز این سنسور کامل و دقیق بر روی این برد پیاده شده است. خروجی دیجیتال این سنسور با برچسب HS11 نمایش داده شده است. در تصویر 6 محل قرار گیری سنسور HS1101 روی برد  SENSOR SHIELD را مشاهده می کنید:

تصویر6 محل قرار گیری سنسور

سنسور دما SMT172 

سنسور دما SMT172 یک سنسور دیجیتال دما بوده که تغییرات دما را به صورت PWM نمایش می دهد. خروجی دیجیتال این سنسور با برچسب SMT نمایش داده شده است. تصویر 7 محل قرار گیری سنسور SMT172 روی برد SENSOR SHIELD را مشاهده می کنید:

تصویر 7 محل قرار گیری سنسور SMT172

سنسور دما LM35

سنسور دما LM35 یک سنسور آنالوگ دما بوده که تغییرات دما را به صورت ولتاژ نمایش می دهد. خروجی این سنسور با برچسب LM35 بر روی برد نمایش داده شده است. در تصویر 8 محل قرار گیری سنسور LM35 روی برد  SENSOR SHIELD را مشاهده می کنید:

تصویر8 محل قرار گیری سنسور LM35

سنسور های تشخیص گاز سری MQ

سنسورهای تشخیص گار سری MQ  سنسوری آنالوگ بوده که تغییرات غلظت گاز های مختلف را به صورت ولتاژ نمایش می دهد. خروجی این سنسور با برچسب MQ بر روی برد نمایش داده شده است. در تصویر 9 محل قرار گیری سنسور MQ روی برد SENSOR SHIELD را مشاهده می کنید:

تصویر9 محل قرار گیری سنسور MQ

رله و پین های کنترلی مربوطه به هریک

دو عدد رله 5 ولت که تا 220 ولتAC  را با 7 امپر پشتیبانی می کند.از این دو رله می توان برای کنترل و سایل مختلف مانند آژیر و درب و کرکره های برقی و ….استفاده کرد. با اعمال ولتاژ 5V رله فعال شده و با اعمال ولتاژ 0  آن غیر فعال می شوود.پین کنترلی این دو رله با برچسوب های RLY1 و  RLY2 بر روی برد نمایش داده شده است.

ملاحضات ایمنی

تعریف علائم هشداری

در این راهنما، علائمی که در ادامه معرفی می‌شود، برای آگاه سازی کاربر در برابر خطرات احتمالی به کار می‌روند تا مطمئن شویم از محصول به درستی استفاده خواهد شد.

علائم هشداری بسیار مهم هستند و توصیه می‌شود قبل از استفاده از محصول، همه آن‌ها مورد توجه قرار گیرند.

علائم استفاده شده عبارتند از:

نشان دهنده وضعیت خیلی خطرناک است و ممکن است خطرات جانی و خسارات جبران ناپذیری در پی داشته باشد.
نشان دهنده وضعیت‌های خطرناکی است که می‌تواند منجر به آسیب‌ها و خسارات مالی شود.

نمادها 

نماد دایره و یک اسلش، نشان‌گر عملی است که هرگز نباید انجام شود.

عمل مورد نظر، داخل دایره نشان داده می‌شود و توضیحات آن در متن می‌آید.

در این مثال، جداسازی قطعات ممنوع است.

نماد مثلث، بیانگر احتیاط است (شامل هشدار هم می‌شود).

عمل مورد نظر، در داخل مثلث نشان داده می‌شود و توضیحات آن در متن می‌آید.

این مثال، احتیاط در برابر شوک الکتریکی را نشان می‌دهد.

      نماد مثلث، بیانگر احتیاط است (شامل هشدار هم می‌شود).

عمل مورد نظر، در داخل مثلث نشان داده می‌شود و توضیحات آن در متن می‌آید.

این مثال، احتیاط کلی را نشان می‌دهد.

دایره پر، نشان دهنده عملی است که باید حتما انجام شود.

عمل مورد نظر، داخل دایره نشان داده می‌شود و توضیحات آن در متن می‌آید.

مثال نشان دهنده احتیاط‌های عمومی است که باید حتما انجام شود.

هنگام روشن کردن تغذیه

از جداسازی ماژول‌ها خود داری کنید.
پلاریته تغذیه به صورت صحیح وصل باشد.
اطمینان حاصل نمایید ولتاژ و جریان ورودی در محدوده مجاز قرار دارند.

ولتاژ و جریان خارج از محدوده مجاز، سبب آسیب رسیدن به محصول و یا آتش‌سوزی خواهد شد.

مطمئن شوید بدنتان الکتریسیته ساکن ندارد. الکتریسیته ساکن می‌تواند اجزای مدار را از کار بیاندازد یا در کارشان اخلال ایجاد کند.
در هنگام اتصال حسگرها، به شماره کانکتورها و ترتیب پایه‌های آن دقت نمایید. تغذیه اشتباه حسگرها منجر به آسیب رسیدن به آن‌ها خواهد شد.

farhaneh mohammadi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =