معرفی برد توسعه رباتیک ROBO SHIELD

دراین برد راه اندازی انواع موتور های  DC و سروو و کار با ماژول های مادون قرمز مسیر یاب و تشخیص سرعت و راه اندازی ماژول های فاصله سنج آلتراسونیک  و GP2D را فرا خواهید گرفت.

برد توسعه رباتیک ROBO SHIELD متناسب برد آموزشی AVR WIZZARD  ، مناسب برای فراگیری پریفرال های ADC ,PWM ,UART ,  و کار با پورت های IO انواع میکروکنترلرهای مختلف میباشد. دراین برد راه اندازی انواع موتور های   DC و سروو و کار با ماژول های مادون قرمز مسیر یاب و تشخیص سرعت و راه اندازی ماژولهای فاصله سنج آلتراسونیک  و GP2D را فرا خواهید گرفت.درداخل این برد مدار درایور موتور  L298  برای راه اندازی موتورهای  DC قرار گرفته است . از ویژگی مهم این برد قابلیت اتصال ماژول وای فای ESP8266 _ 01 بوده تا با استفاده از آن به صورت بی سیم با برد توسعه ارتباط بر قرار کرده و با استفاده از گوشی و یا تبلت خود ربات را کنترل کنید. همچنین از ویژگیهای دیگر آن قابلیت اتصال به آردوینو و دیگر برد های میکروکنترلی می باشد.

برد توسعه رباتیک robo shIeld
تصویر 1 برد توسعه رباتیک robo shIeld

راهنمای استفاده از برد توسعه ROBO SHIELD

ملاحضات ایمنی

تعریف علائم هشداری

در این راهنما، علائمی که در ادامه معرفی می‌شود، برای آگاه سازی کاربر در برابر خطرات احتمالی به کار می‌روند تا مطمئن شویم از محصول به درستی استفاده خواهد شد.

علائم هشداری بسیار مهم هستند و توصیه می‌شود قبل از استفاده از محصول، همه آن‌ها مورد توجه قرار گیرند.

علائم استفاده شده عبارتند از:

WARNING نشان دهنده وضعیت خیلی خطرناک است و ممکن است خطرات جانی و خسارات جبران ناپذیری در پی داشته باشد.
CAUTION نشان دهنده وضعیت‌های خطرناکی است که می‌تواند منجر به آسیب‌ها و خسارات مالی شود.

نمادها

نماد دایره و یک اسلش، نشان‌گر عملی است که هرگز نباید انجام شود.

عمل مورد نظر، داخل دایره نشان داده می‌شود و توضیحات آن در متن می‌آید.

در این مثال، جداسازی قطعات ممنوع است.

نماد مثلث، بیانگر احتیاط است (شامل هشدار هم می‌شود).

عمل مورد نظر، در داخل مثلث نشان داده می‌شود و توضیحات آن در متن می‌آید.

این مثال، احتیاط در برابر شوک الکتریکی را نشان می‌دهد.

                      نماد مثلث، بیانگر احتیاط است (شامل هشدار هم می‌شود).

عمل مورد نظر، در داخل مثلث نشان داده می‌شود و توضیحات آن در متن می‌آید.

این مثال، احتیاط کلی را نشان می‌دهد.

دایره پر، نشان دهنده عملی است که باید حتما انجام شود.

عمل مورد نظر، داخل دایره نشان داده می‌شود و توضیحات آن در متن می‌آید.

مثال نشان دهنده احتیاط‌های عمومی است که باید حتما انجام شود.

WARNING

هنگام روشن کردن تغذیه

از جداسازی ماژول‌ها خود داری کنید.
پلاریته تغذیه به صورت صحیح وصل باشد.
اطمینان حاصل نمایید ولتاژ و جریان ورودی در محدوده مجاز قرار دارند.

ولتاژ و جریان خارج از محدوده مجاز، سبب آسیب رسیدن به محصول و یا آتش‌سوزی خواهد شد.

مطمئن شوید بدنتان الکتریسیته ساکن ندارد. الکتریسیته ساکن می‌تواند اجزای مدار را از کار بیاندازد یا در کارشان اخلال ایجاد کند.
در هنگام اتصال حسگرها، به شماره کانکتورها و ترتیب پایه‌های آن دقت نمایید. تغذیه اشتباه حسگرها منجر به آسیب رسیدن به آن‌ها خواهد شد.

   ROBO SHIELD  برد توسعه

برد ROBO SHIELD در یک نگاه

robo sheild
تصویر 2 برد ROBO SHIELD در یک نگاه

مشخصات کلی 

این برد که به عنوان برد توسعه محسوب میشود  , برای سهولت آموزش و ملموس بودن بهتر الکترونیک برای کاربر, تمام قطعات آن به صورت  DIP  طراحی شده است .

برد های توسعه برد هایی جانبی برای برد آموزشی AVR WIZZARD بوده که برای انجام پروژه های مختلف با میکرو کنترلر  32-Atmega16 طراحی شده اند

. از ویژگی این برد ها قابل استفاده بودن انها بدون نیاز به برد آموزشی AVR WIZZARD می باشد . یعنی کاربر می تواند با هر پردازنده و برد دلخواه دیگری از برد های توسعه برای پروژه های مختلف استفاده کند .

به دلیل استفاده راحت و  Pin to Pin بودن با برد آموزشی AVR WIZZARD و عدم نیاز به سیم کشی توصیه ما به کاربران عزیز تهیه برد آموزشی AVR WIZZARD همراه برد های توسعه

می باشد تا به راحتی با داشتن AVR WIZZARD ده ها پروژه مختلف را به سهولت انجام دهند.

برد توسعه رباتیک برای برد آموزشی AVR WIZZARD مناسب برای فراگیری  پریفرال های ADC ,PWM   UART , و کار با پورت های IO میکروکنترلر  AVR سری  32-Atmega16  و فراگیری راه اندازی انواع موتور های   DC و سروو و کار با ماژول های مادون قرمز مسیر یاب و تشخیص سرعت و اتصال ماژول های فاصله سنج التراسونیک  و GP2D می باشد.در این برد درایور موتور  L298  برای راه اندازی موتورهای  DC قرار گرفته است .

از ویژگی مهم این برد قابلیت اتصال ماژول وای فای  ESP8266 _ 01 تا با استفاده از ان به صورت بی سیم با برد توسعه ارتباط بر قرار کرده و با استفاده از گوشی و یا تبلت خود ربات را کنترل کنید.

مراحل راه اندازی ROBO SHIELD  با استفاده از برد اصلی AVR WIZZARD

  1. کلید تغذیه برد AVR WIZZARD را در حالت “خاموش” قرار دهید.
  1. از قرار داشتن صحیح میکرو کنترلر و LCD در سوکت های مختص اطمینان حاصل فرمایید .برد ROBO SHIELD را به طور کامل و صحیح به برد اصلی AVR WIZZARD متصل کنید.
  1. در صورت استفاده از هر یک از ماژول ها و المان های جانبی در برد SENSOR SHIELD از اتصال صحیح آن ها اطمینان حاصل کنید .
  1. توسط جامپر ولتاژ ورودی برای موتورها را انتخاب کنید.
  1. کانکتور تغذیه را وصل نمایید و سپس کلید را در وضعیت “روشن” قرار دهید.
  1. پس از گذشت چند لحظه، برد راه اندازی شده و قابل استفاده میباشد.

مراحل راه اندازی ROBO SHIELD بدون استفاده از برد اصلی AVR WIZZARD

  1. در صورت استفاده از هر یک از ماژول ها در برد ROBO SHIELD از اتصال صحیح آن ها اطمینان حاصل کنید .
  1. به تمام پین هایی که ولتاژ ان بر روی برد مشخص شده دقیقا همان ولتاژ اعمال شود( توجه شود در صورت تعدد پین با یک ولتاژ مشخص به هر یک از پین ها همان ولتاژ اعمال شود به عنوان مثال در صورت وجود 3 پین با ولتاژ 5 ولت به هر 3 پین 5 ولت اعمال شود).
  1. حال به راحتی می توان به پین های دیتا وکنترلی برد دسترسی داشت.

طرز استفاده از محصول ROBO  SHIELD

در برد توسعه SENSOR SHIELD  مانند تصویر 3 تمام پایه هایی که برای راه اندازی سنسور ها و ماژول های مورد استفاده قرار گرفته در دسترس می باشد.در صورت اتصال این برد به برد اصلی AVR WIZZARD دیتای خروجی سنسور مورد نظر را با پین متناظر در برد اصلی AVR WIZZARD  می خوانید در غیر این صورت دیتای خروجی مورد نظر را با استفاده از میکرو و یا هر برد آموزشی دیگر مانند آردوینو می توانید بخوانید.

پین های قابل دسترس در برد توسعه ROBO SHIELD
تصویر 3 پین های قابل دسترس در برد توسعه ROBO SHIELD

اتصال موتور ها

ماژول در برد توسعه ROBO SHIELD از درایور موتور L298 استفاده شده است که با توجه به قابلیت های این درایور موتور کاربر به راحتی می تواند همزمان از دو موتور در پروژه های مختلف استفاده کند. در تصویر شماره 4 نحوه اتصال موتورها به برد ROBO SHIELD نشان داده شده است:

نحوه اتصال موتور ها
تصویر 4 نحوه اتصال موتور ها

انتخاب ولتاژ ورودی به موتورها

با استفاده از جامپر نشان داده شده در تصویر شماره 5 می توان ولتاژ اعمالی به موتورها را انتخاب کرد.این ولتاژ می تواند 5 ولت یا ولتاژ اعمال شده به برد باشد:

انتخاب ولتاژ ورودی به موتورها
تصویر 5 انتخاب ولتاژ ورودی به موتورها

درایور موتور L298 

در برد توسعه ROBO SHIELD مدار درایور L298 طراحی شده است که کاربر به راحتی به پایه های کنترلی درایور موتور دسترسی دارد . در تصویر شماره 6 نحوه مقدار دهی به هر سیگنال را مشاهده میکنید.سیگنال های مشخص شده با ENA و ENB برای کنترل سرعت موتور با PWM و پین های با برچسب

IN1,IN2,IN3,IN4 جهت چپگرد و راستگرد و توقف موتورمی باشد.

نحوه کنترل موتور
تصویر 6 نحوه کنترل موتور

اتصال سروو موتور 

مانند تصویر شماره 7 کاربران به راحتی می توانند انواع سروو موتور های مختلف را به برد توسعه ROBO SHIELD اتصال کرده و در پروژه های مختلف رباتیک از آن بهره مند شوند.پین مشخص شده با برچسب SERVO جهت اعمال PWM برای چرخش سروو موتور می باشد.

نحوه اتصال سروو موتورها
تصویر 7نحوه اتصال سروو موتورها

ESP8266 ؛ Wi-Fi

با استفاده از ماژول ESP8266 به راحتی می توان تمام اطلاعات دریافتی از سنسور های مختلف را به صورت بی سیم ارسال کرده و ربات خود را به صورت بی سیم از طریق گوش ی هوش مند کنترل کنید،پین های مربوط به رابط سریال ماژول با برچسب WTX و WRX بر روی برد نمایش داده شده است.

سنسورهای مادون قرمز تشخیص سرعت

با استفاده از سنسورهای تشخیص سرعت کاربر می تواند مسافت طی شده و سرعت دور موتور را به راحتی محاسبه کند.برچسب های SPD1 و SPD2 مربوط به پین خروجی سیگنال های ماژول می باشد که در صورت عبور هر یک از حفره ها خروجی 0 می شود .در تصویر شماره 8نحوه استفاده از ماژول را مشاهده می کنید:

محل اتصال سنسورهای تشخیص سرعت
تصویر 8 محل اتصال سنسورهای تشخیص سرعت

سنسورهای مادون قرمز مسیریاب

با استفاده از سنسورهای مادون قرمز مسیریاب کاربر می تواند از برد ROBO SHIELD به راحتی در ساخت ربات های مسیریاب استفاده کند.برچسب های IR1 و IR2 مربوط به پین خروجی سیگنال های ماژول می باشد که در صورت تشخیص رنگ سیاه خروجی 0 می شود .در تصویر شماره 9 نحوه استفاده از ماژول را مشاهده می کنید:

محل اتصال سنسورهای مسیر یاب
تصویر 9 محل اتصال سنسورهای مسیر یاب

سنسور دیجیتال تشخیص مسافت اولتراسونیک

در برد ROBO SHIELD کاربر به راحتی می تواند از سنسورهای اولتراسونیک 05-SRF و 04-SRF به راحتی در سوکت های مشخص شده مربوط به هر یک استفاده کند. این ویژگی باعث می شود تا از برد تو سعه ROBO SHIELD به راحتی در پروژه های رباتیک تشخیص مانع استفاده کرد. در تصویر 10محل قرار گیری سنسورهای اولتراسونیک 05-SRF و 04-SRF را مشاهده می کنید:

محل قرار گیری سنسور های SRF05 و SRF04
تصویر10 محل قرار گیری سنسور های SRF05 و SRF04

 

نکته:با استفاده از جامپر با برچسب SR05 MODE می توانید حالت کاری سنسور 05-SRF را انتخاب کنید.با گذاشتن جامپر پایه MODE یا OUT ماژول 05-SRF زمین (صفر) می شود.

حالت کاری سنسور 05-SRF

سنسور آنالوگ تشخیص مسافت GP2D12

سنسورGP2D12 یک سنسور فاصله سنج با خروجی انالوگ بوده که به راحتی خروجی ان را با ADC  می توان خواند.این سنسور از دقت بالایی برخوردار بوده و به راحتی میتوان از ان در پروژه های رباتیک استفاده کرد. در تصویر 11محل قرار گیری سنسور GP2D12 را مشاهده می کنید:

محل اتصال سنسورGP2D12
تصویر 11 محل اتصال سنسورGP2D12

zahra_ahmadi

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − پانزده =